« Vissza a számhoz

XII. Tejágazati Konferencia

Tudosítás az eseményről

Az elmúlt években bevált gyakorlat szerint az idei, XII. Tejágazati Konferenciát is az online térben tartotta meg december 5-én a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács. Az előadások a jelen legfontosabb gazdasági kérdéseire, kihívásaira fókuszáltak.

Tíz év növekvő tejtermelés után úgy tűnik, megfordulni látszik a trend, és csökkenni kezdett a magyar tejtermelés, mintegy 4 százalékos visszaesésről van szó – ismertette megnyitó előadásában Istvánfalvi Miklós. A Tej Terméktanács termelőket képviselő társelnöke szerint ez még egyelőre nem rendítette meg a piacot, mert a megtermelt tej elég a hazai piac igényeire. A társelnök beszélt arról is, hogy a termelők számára fontos időszaknak számítanak ezek a hetek, hiszen ilyenkor kötik az új szerződéseiket, és ilyenkor a termelők és a feldolgozók is a saját érdekeiket próbálják érvényesíteni az új megállapodásokban. A társelnök szerint nagyon fontos, hogy hosszú távú szerződések szülessenek, mert a termelőknek és a feldolgozóknak is az az érdeke is, hogy az árakat ne a pillanatnyi változások, történések határozzák meg. Szerinte rendezni kellene a piacon a feldolgozók tejzsír és fehérje elszámolási gyakorlatát, hiszen jelenleg akár háromszoros különbségek is lehetnek a kifizetéseknél. Adataik szerint jelenleg mintegy 300 millió liter tej hagyja el az országot, növekszik a nyerstej export, mert a feldolgozók nem tudják vagy nem akarják megfizetni a magyar tejet, holott a cél az lenne, hogy az itthon megtermelt tej maradjon az országban, és magasabb hozzáadott értékű késztermék készüljön belőle.

Vidékfejlesztési és kifizetési aktualitások

A különböző uniós és hazai támogatások nagyon fontosak a hazai agrárium, a tejtermelés és a feldolgozás további fejlesztése szempontjából, így két minisztériumi előadó is helyet kapott az idei konferencia előadóinak sorában. A Közös Agrárpolitika (KAP) 2023-2027-es időszakában számos új előírással, gyakorlattal és támogatási lehetőséggel kell megismerkedniük a gazdálkodóknak.

A teljes cikk csak az előfizetőink számára elérhető. Profiljánál válasszon egy előfizetői csomagot!