« Vissza a számhoz

Stratégiai partnerségben

Interjú Dr. Felkai Beáta Olgával, az Agrárminisztérium helyettes államtitkárával

Évek óta kiváló és rendszeres szakmai kapcsolat van az Agrárminisztérium és a Tej Terméktanács között, márciusban pedig újabb időszakra újította meg stratégiai partneri megállapodását a két fél. Ebből az alkalomból kérdezte a Tejipari Hírlap Dr. Felkai Beáta Olgát, a szaktárca élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős helyettes államtitkárát a tejágazat aktualitásairól: a soros uniós elnökségről, védjegyről, új pályázati lehetőségekről és az élelmiszerkönyv változásairól.

Júniustól Magyarország tölti be az Európai Unió soros elnöki tisztét. A közelgő EU-s elnökség során milyen, az élelmiszeripart érintő kiemelt témákkal kívánnak foglalkozni?

A Farm to Fork stratégia meghirdetésekor ambiciózus célok fogalmazódtak meg a teljes élelmiszerláncra vonatkozóan a talaj témától kezdve a növényvédőszereken és állatvédelmen át a fenntartható élelmiszeriparig. Menet közben sokat árnyalódott a kép, például a teljes „jelölés csomag” (front oldali tápértékjelölés, származás és eredetjelölés stb.) háttérbe szorult, és nem jött ki a várt fenntartható élelmiszerrendszer uniós jogi kerete sem. Ennek ellenére a front oldali tápértékjelölés folyamatait nyomon követjük, a Codex feladatai megmaradtak, és néhány „kisebb” dosszié is folyamatos egyeztetést igényel.

Kiemelt témaként kezeljük viszont az élelmiszer-pazarlást – ennek egy nemzetközi konferenciát is szentelünk ősszel. A teljes élelmiszerláncban jelentkező pazarlással és veszteséggel szeretnénk foglalkozni, és felhívni a figyelmet a már elért hazai eredményekre: a Nébih Maradék nélkül programjának számításai alapján az elmúlt mintegy tíz évben 20 százalékkal tudtuk csökkenteni a háztartásokban jelentkező élelmiszer-pazarlást, bár egy átlagos magyar még most is évente csaknem 60 kg élelmiszert dob ki a szemétbe, amiből 24 kg tiszta pazarlás. Ez évente fejenként 40 ezer Ft felesleges kiadást eredményez. A tejtermékek nem szerepelnek a top 3 „legtöbbet kidobott élelmiszer” között.

Emellett az elnökség kezdetekor egy szakmai konferenciát is szervezünk a brüsszeli Állandó Képviseleten, ennek fő témája pedig a minőségi élelmiszerek, valamint az analógok és helyettesítő termékek kérdése. A húsipar mellett ebben a témában leginkább a tejes terület érintett.

Néhány héten belül megjelenhetnek a feldolgozó üzemek (komplex) fejlesztési támogatásának feltételeit tartalmazó pályázati felhívások. A Kormányzat mekkora aktivitásra számít a tejfeldolgozóktól? A tejiparon belüli melyik részterületeken látnak halaszthatatlan szükségleteket a fejlesztésekre?

A teljes cikk csak az előfizetőink számára elérhető. Profiljánál válasszon egy előfizetői csomagot!