« Vissza a számhoz

A válságok kora és a tejágazat

Interjú Demeter Zoltánnal, a K&H agrárüzletágának vezetőjével

A „válságok kora” – a covid, az orosz-ukrán konfliktus, a változó árfolyam, a magas energiaárak, az aszály …- mennyire fog nyomot hagyni a magyar élelmiszeriparon és mezőgazdaságon?

Valóban számos kihívás nehezítette az elmúlt években az agrárium működését, és úgy látjuk, hogy ez idén sem lesz másképp. Egyfelől nagy kérdés az orosz-ukrán háború alakulása, illetve hatása a globális élelmiszerpiacra. Emellett az is nagy bizonytalanság, hogy miként alakul a globális kereslet, a takarmányok ára. Továbbá kérdés mi fog történni a globális energiapiacon, mekkora kereslet lesz az év hátralevő részében a különböző energiahordozókra és mindez mennyire növeli mind az energia, mind az alapanyagok árát. Meghatározó lesz a forint árfolyamának alakulása is, a hazai deviza gyengülése ugyanis szintén felfelé hajtotta az élelmiszer árakat 2022-ben, viszont idén már egy stabilabb, enyhén felértékelődő árfolyammal kalkulálunk, ami az importált inflációt mérsékelheti.

Azt gondolom, hogy ez a számtalan kihívás nem fog nyom nélkül elmúlni, remélhetőleg csak az agár és élelmiszeripari cégek gondolkodásában és hozzáállásában fog nyomot hagyni és a hosszú távú profitabilitásukban, eredményeikben nem. Bízom benne, hogy változást fog elindítani a mezőgazdasági és élelmiszeripari cégek gondolkodásában és felértékelődik a kiszámíthatóságot, a működési biztonságot, a pénzügyi stabilitást növelő stratégiák szerepe. Fontos, hogy a hatékonyságot – legyen az energia felhasználási vagy működési – növelő fejlesztések is előtérbe kerüljenek.

A teljes cikk csak az előfizetőink számára elérhető. Profiljánál válasszon egy előfizetői csomagot!